Pierwsze opaski telemedyczne SiDLY trafiły do mieszkańców gminy Dębica

Jest lekka, łatwa w obsłudze i co najważniejsze może uratować życie. Pierwsze opaski bezpieczeństwa trafiły już do 34 seniorów z gminy Dębica. Wręczenia opasek dokonali zastępca Wójta Gminy Dębica Marek Mikrut oraz  Dyrektor Centrum Usług Społecznych Gminy Dębica Piotr Mączka z nadzieją, że opaski będą wykorzystywane jak najrzadziej, a gdy już przyjdzie taka konieczność spełnią one należycie swoją funkcję i tym samym zwiększą poczucie bezpieczeństwa użytkowników.

To pierwsza tego rodzaju inicjatywa w naszej Gminie,  wpisująca się doskonale w harmonogram działań organizowania społeczności lokalnej. Świadczenie tego typu pomocy dla osób w wieku 65 lat i więcej,  wymagających wsparcia osób drugich pozwala na opiekę nad daną osobą w sposób zdalny – nawet gdy opiekun jest daleko.

Opaska bezpieczeństwa to niewielkie urządzenie, przypominające zegarek na rękę, bardzo proste w obsłudze umożliwiające pozostanie w swoim środowisku seniorom wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, bez konieczności przeprowadzania się do placówki opiekuńczej. Opaska monitoruje funkcje życiowe użytkownika i wyposażona została m.in.
w przycisk SOS, detektor upadku, funkcję lokalizacji czy rejestracje poziomu saturacji. Opaska posiada połączenie z telecentrum, w którym przez 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę pracują ratownicy medyczni. W sytuacji upadku lub wciśnięcia przycisku SOS podejmują oni natychmiastową interwencję udzielając pomocy użytkownikowi opaski.

Gminny Program Osłonowy „ Bezpieczny Senior 65+” realizowany jest od 1 maja 2022r. do 31 grudnia 2022r. w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2022” . Dofinansowany ze środków Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.  Ponadto osoby  uczestniczące w Programie w ramach Modułu I objęte zostaną wsparciem w formie paczek okolicznościowych.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/pierwsze-opaski-telemedyczne-sidly-trafily-do-mieszkancow-gminy-debica-2722.html