Parafia ma już 25 lat

W niedzielę 15 sierpnia 2023 r. w Nagawczynie miała miejsce uroczysta msza święta z okazji 25 lecia istnienia parafii Dobrego Pasterza w Nagawczynie oraz Dożynek Sołectwa Nagawczyna.

Dokładnie 2 sierpnia 1998 roku, kiedy bp Wiktor Skworc erygował wspólnotę przy kaplicy dotąd obsługiwanej przez kapłanów z macierzystej parafii sanktuaryjnej w Zawadzie. – Ściśle rzecz biorąc, to ludzie, mieszkańcy, domagali się od księdza biskupa powołania parafii. Były ku temu przesłanki. Nagawczyna zmieniła swój charakter, zwiększyło się osadnictwo z Dębicy. W chwili erygowania wspólnota liczyła 1700 wiernych. Biskup przychylił się do prośby i powołał parafię do życia – mówi ks. Mieczysław Jakóbczyk, pierwszy i jedyny jak dotąd proboszcz parafii. 

Mszy Świętej przewodniczył biskup Stanisław Salaterski, który życzył parafianom wytrwałości w wierze, natomiast proboszczowi aby parafia ciągle się rozrastała. Podczas mszy był czas również na wręczanie darów. Mieszkańcy na ręce biskupa wręczyli paschał, naczynia liturgiczne oraz dary ziemi. Wśród wręczających dary znalazł się również Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Dębica, którzy przekazali piękny, złocony relikwiarz, natomiast Proboszczowi Mieczysławowi Jakóbczykowi z kolei okolicznościowy grawer.

Nabożeństwo odbyło się w święto  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jedno z najstarszych świąt maryjnych szczególnie ważne w kalendarzu rolników. Zgodnie ze zwyczajem, podczas nabożeństw święci się w ramach obchodów uroczystości Matki Boskiej Zielnej płody ziemi – kłosy, kwiaty i zioła. Dlatego też na mszy znalazły się wieńce dożynkowe wykonane przez KGW Nagawczyna oraz OSP Nagawczyna. Wieńce zostały poświęcone przed błogosławieństwem wiernych przez biskupa.

Druga część uroczystości odbyła się na parkingu parafialnym. Starostowie Dożynek uroczyście pokroili chleb dożynkowy, a następnie częstowali nim wszystkich zebranych. Radna Gminy Dębica, a zarazem Sołtys Nagawczyny, przygotowała szereg atrakcji. Najmłodsi mogli skorzystać z dmuchańców oraz animacji. Na zakończenie na scenie wystąpił zespół „Sztos”, który porwał mieszkańców do zabawy tanecznej.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/parafia-ma-juz-25-lat-3518.html