Pamięć o Sybirakach

17 września 2021

17 września obchodzony jest w Polsce Światowy Dzień Sybiraka i rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 roku. Z tej okazji w Nawsiu (pow. ropczycko-sędziszowski) odbyły się dzisiaj uroczystości rocznicowe upamiętniające Polaków wywiezionych na „nieludzką ziemię”. Podczas wydarzenia miało miejsce oficjalne otwarcie Parku Pamięci Zesłańców Sybiru, na który składa się wystawa prac artystycznych autorstwa Eliasza Dyrowa.

Z Nawsia, położonego kilka kilometrów za Wielopolem, w dawnym powiecie dębickim, po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1944 roku, wywiezionych do sowieckich łagrów zostało 12 żołnierzy Armii Krajowej z Obwodu Dębica. Ogółem do obozów NKWD na wschodzie, po akcji „Burza”, Sowieci wywieźli blisko 150 żołnierzy podziemia niepodległościowego z ziemi dębickiej. Wielu spośród nich, już nigdy nie wróciło do ojczyzny.

Na bogaty program uroczystości złożyła się msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Kazimierza Górnego, biskupa seniora Diecezji Rzeszowskiej; otwarcie Parku Pamięci Zesłańców Sybiru oraz wzruszający teatr plenerowy ukazujący dramat wywózek.

W uroczystościach udział wzięli m.in.: radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego: Czesław Łączak i Jacek Magdoń, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, lokalne władze samorządowe oraz przedstawiciele rodzin Sybiraków. Miasto Dębica reprezentował wiceburmistrz Maciej Małozięć, który wspólnie z weteranem Armii Krajowej – kpt. Bronisławem Ćwikiem, złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą dwunastu żołnierzy AK z Nawsia, którzy zostali wywiezieni na Syberię.

Dębickie uroczystości Dnia Sybiraka odbędą się w niedzielę 19 września. O godzinie godz. 10:30 odprawiona zostanie msza św. w kościele pw. św. Jadwigi, po której na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy, przy symbolicznej mogile Sybiraków, złożone zostaną kwiaty i znicze. Na uroczystość zaprasza Wójt Gminy Dębica oraz Związek Sybiraków w Dębicy.

Źródło: https://debica.pl/pamiec-o-sybirakach/