OSP w Kozłowie świętowała 60-lecie

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozłowie świętowała 60-lecie swojej działalności. Z tej okazji dzisiaj w kościele pw. św. Stanisława BM w Pustyni odbyła się uroczysta msza święta. Następnie uczestnicy udali się do Kozłowa, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Prezes jednostki OSP Kozłów Tomasz Pazdan oraz Naczelnik Marcin Orkisz przyjęli z rąk Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca oraz Wójta Gminy Dębica kluczyki, natomiast od Podkarpackiego Komendanta PSP nabryg. Andrzeja Babiec dowód rejestracyjny do nowego lekkiego pojazdu ratowniczo gaśniczego Iveco. Obecność Komendanta oraz Posła była nie przypadkowa, ponieważ to głównie dzięki nim Strażacy z Kozłowa otrzymali nowy samochód. Jego zakup również możliwy był dzięki wsparciu Gminy Dębica, która zabezpieczyła na ten cel środki w wysokości 300 tys. zł. Oprócz tego OSP Kozłów otrzymała dofinansowanie z MSWiA w wysokości 200 tys. zł.

Po uroczystym przekazaniu samochodu oraz pokazu fajerwerków, wszyscy zgromadzeni, ze względu na opady deszczu przenieśli się do remizy OSP. Po przedstawieniu rysu historycznego głos zabrał Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz który podziękował strażakom oraz wszystkim zgromadzonym za integrację oraz skuteczność w działaniu. Jak sam mówi: „Dziękuję, że przez tyle lat jesteście na miejscu, tam gdzie jesteście potrzebni. To są efekty pracy wielu pokoleń. Zawsze można na was liczyć, czego przykładem są ostatnie działania po silnych wichurach jakie przeszły przez Powiat Dębicki”. Wójt podkreślił również, Gmina Dębica ciągle inwestuje w jednostki OSP. Rocznie z budżetu przekazywane jest ponad milion złotych, nie licząc w tym bieżących wydatków na utrzymanie czy środków na zakup samochodów – a zostało ich zakupionych w ostatnim czasie aż 5. Po przemówieniu Wójt Gminy Dębica przekazał okolicznościowy grawer. Następnie głos zabrał Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, który również nie przyszedł z pustymi rękami. Na ręce Prezesa i naczelnika OSP przekazał piłę spalinową marki Sthill. Senator RP Zdzisław Pupa, podarował strażakom Medal Senatu RP.

 

Na uwagę zasługuje udział w uroczystości nowo utworzonej Dziecięcej Drużyny Pożarniczej. Serdecznie dziękujemy dzieciom, ale i rodzicom za ich zaangażowanie w krzewienie już od najmłodszych lat wartości strażackich.

 

 Historia OSP Kozłów:

OSP w Kozłowie powstała w 1963 roku z inicjatywy mieszkańców wsi. Do powstania jednostki przyczynili się szczególnie Józef Surowiec, który był pierwszym prezesem, Stanisław Skowron, Jan Zaręba, Jan Myśliwiec i Jan Koziara.

Pierwszą remizę stanowiło pomieszczenie gospodarcze użyczone przez prezesa jednostki. Przechowywano tam otrzymany z komendy powiatowej PSP w Dębicy sprzęt, a dokładniej motopompę M-200 z kilkoma wężami. Do transportu służyły wówczas wozy konne użyczane przez druhów.

Dopiero w latach 80 podjęto starania o wykupienie działek i budowę remizy. Działania strażaków  wsparł ówczesny naczelnik, a obecny wójt gminy Dębica Stanisław Rokosz, który postanowił o sfinansowaniu inwestycji ze środków budżetowych. Budynek remizy OSP został oddany do użytku w 1993 roku. Prace budowlane w zdecydowanej większości wykonali społecznie mieszkańcy wsi. Jednostka otrzymała też wówczas samochód pożarniczy – ŻUK GLM.

Od 60 lat swojej działalności OSP w Kozłowie działa aktywnie nie tylko dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, ale angażując się również w rozmaite akcje społeczne, uczestnicząc w uroczystościach patriotycznych i kościelnych oraz zabezpieczając odbywające się na terenie gminy wydarzenia.

 

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/osp-w-kozlowie-swietowala-60-lecie-3627.html