Od 30 maja zniesienie kolejnych ograniczeń

reklama

Środa, 27 Maj 2020

Na dzisiejszej konferencji prasowej, premier RP Mateusz Morawiecki poinformował o przejściu do ostatniego, czwartego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych nie będzie obowiązku zakrywania nosa i ust, natomiast od 6 czerwca otwarte zostaną kina, siłownie i baseny w ścisłym reżimie sanitarnym.

Premier podkreślił, że znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, od 30 maja nie będziemy musieli zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Również od soboty 30 maja zniesiony zostanie limit osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na jedną osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami, a klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Pomimo odchodzenia od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal –  wciąż musimy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi!

Archiwum newsów

Źródło: http://debica.pl/aktualnosci/2020/05/od-30-maja-zniesienie-kolejnych-ograniczen