Obejrzyj wyjątkowe dożynki w Gminie Pilzno!

Dożynki to wyjątkowy czas w życiu każdej gminy. Szczególnie, jeśli posiada ona mocne powiązania z ziemią oraz pracą na roli. Po skończonych żniwach przyszedł czas na świętowanie. W tym roku mieszkańcy dziękowali za plony w Podlesiu Machowskim. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kaplicy w Podlesiu. Nabożeństwo odprawił proboszcz parafii w Łękach Górnych ks. Janusz Maziarka, proboszcz parafii w Pilźnie ks. Andrzej Wolanin oraz proboszcz parafii w Machowej ks. Piotr Wawrzyniak.

Modlitwę zakończyło błogosławieństwo wieńców.

Po mszy świętej zgromadzeni udali się na nowo wyremontowany plac obok remizy OSP. Barwny korowód przeszedł ulicami Podlesia. Towarzyszyła mu ludowa piosenka i ręcznie wykonane wieńce.

W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści i samorządowcy, stowarzyszenia oraz mieszkańcy Gminy Pilzno. Wszyscy goście przyłączyli się do życzeń dla rolników.

Podczas tradycyjnych dożynek nie mogło zabraknąć starostów. W tym roku byli to Agnieszka Kopek i Józef Kalita.

Następnie nadszedł czas na podzielenie się świeżym chlebem. Starostowie przekazali bochenek burmistrzowi Pilzna, która pokroiła bochenek, rozpoczynając od nacięcia tradycyjnego znaku krzyża. Na znak pokoju i przyjaźni wspólnie spożyto chleb.

Mieszkańcy przyznają, że w dzisiejszych czasach życie rolnika jest coraz cięższe.

Ceremoniał dożynkowy zakończyła prezentacja wieńców. O pomysłowych, ręcznie wykonanych i tradycyjnych wiązankach opowiedzieli przedstawiciele każdej miejscowości Gminy Pilzno. Nie zabrakło humorystycznych akcentów.

Korzystając z okazji, zapytaliśmy twórców dożynkowych wieńców o sekret dobrej wiązanki.

Nie tylko tradycja, ale również zabawa – także dla najmłodszych. Dzieciaki zostały porwane do tańca przez Lady Fama. Mogły też zobaczyć wnętrze wozu strażackiego OSP Podlesie.

Dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem TIGERS.