„NOC MUZEÓW 2019” w Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie

reklama

Działające w strukturach Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania, którego integralną częścią jest  Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna przy Górze Śmierci w Paszczynie serdecznie zaprasza w dniu 17 maja br. (piątek), na kolejną edycję „NOCY MUZEÓW”. 

W ten wyjątkowy wieczór, w godz. 18:00-24:00 Ekspozycja udostępni oglądającym wnętrza swoich stałych wystaw w baraku żołnierskim i baraku więźniarskim całkowicie za darmo.

Atrakcją tej „NOCY MUZEÓW” będzie otwarcie o godz. 18:00 wystawy czasowej pt. "Listy i grypsy obozowe więźniów obozu pracy przymusowej w Pustkowie" przygotowana przez Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie. 

Wystawa czasowa poświęcona jest korespondencji obozowej polskich więźniów, którą prowadzili z bliskimi w tragicznych latach uwięzienia w niemieckim obozie pracy przymusowej dla Polaków w Pustkowie. 

Obóz ten, jak wiadomo znajdował się na terenie poligonu Waffen SS Truppenübungsplatz Heidelager. 

Pełna nazwa tego owianego mroczą sławą miejsca, w języku niemieckim brzmiała: Waffen SS Polenzwangsarbeitslager – SS Truppenübungsplatz Heidelager. 

To tutaj w nieludzkich warunkach przetrzymywano, zmuszano do niewolniczej pracy, głodzono i mordowano Polaków, Żydów i jeńców sowieckich. 

Według różnych szacunków w latach 1940 – 1944, w obozach pracy przymusowej zginęło ponad 15 000 więźniów.

Na wystawie przedstawione zostaną unikatowe dokumenty pisane ręcznie przez polskich więźniów do rodzin. 

Wśród nich znajdą się grypsy i listy, które w tamtym czasie były jedynym łącznikiem więźniów ze światem zewnętrznym.

Wystawę czasową poświęcono więźniom obozów pracy przymusowej w Pustkowie w związku z przypadającą w 2019 r. – 75. rocznicą ewakuacji obozów pracy przymusowej z Pustkowa w dniach 24-27 lipca 1944 r. 

 

Wystawa prezentowana będzie na Ekspozycji aż do kwietnia 2020 r.  

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/noc-muzeow-2019-w-ekspozycji-historyczno—dydaktycznej-przy-gorze-smierci-w-paszczynie-794.html