„Nie daj się oszukać – Sprawdź paragon”

Skarbowy

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje, że ramach działań pod hasłem „Weź paragon” realizowanych przez Ministerstwo Finansów, ruszyła kolejna odsłona kampanii „Nie daj się oszukać – Sprawdź paragon”.

Celem kampanii jest uświadomienie konsumentom znaczenia pobierania przy zakupie towarów lub usług prawidłowego paragonu fiskalnego. Jest on  dowodem legalnego zakupu  wspierającym uczciwych przedsiębiorców i uczciwą konkurencję między nimi. Resort nie tylko zachęca do brania paragonów, ale również do ich sprawdzania. Na rynku obok paragonów fiskalnych, ewidencjonujących obrót i wydawanych jako potwierdzenie dokonania zakupu towaru lub usługi, zdarzają się tez paragony niefiskalne.
– Zjawisko to nie jest powszechnie znane, ma jednak negatywny wpływ nie tylko na kondycję całego społeczeństwa jako odbiorcy usług finansowanych przez państwo, jak edukacja czy bezpieczeństwo, ale również na uczciwą konkurencję w poszczególnych branżach. Stąd decyzja o rozszerzeniu zakresu kampanii paragonowej – mówi wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna.
Warto przypomnieć, że od 1 stycznia usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, prawnicze, usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, oraz usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne są objęte nakazem stosowania kas rejestrujących.
Przedsiębiorca otwierający działalność gospodarczą ma 2-3 miesiące na zainstalowanie kasy.
– Chcemy zwrócić uwagę, że zarówno w przypadku niewydania paragonu, jak również wydania paragonu niefiskalnego, wartość podatku i tak z reguły jest pobierana od konsumenta. To konsument płaci podatek w cenie towaru lub usługi, podatek który nie zawsze trafia do budżetu, czasem do „kieszeni” nieuczciwego sprzedawcy. Poprzez włączenie się do naszej kampanii, wspierasz samego siebie – walczysz z oszustwami i wspierasz rozwój naszego państwa – tłumaczą przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

Akcja skierowana jest przede wszystkim do konsumentów, bo to oni otrzymują paragony i mają możliwość ich sprawdzenia. Chcemy zwrócić uwagę, że zarówno w przypadku niewydania paragonu, jak również wydania paragonu niefiskalnego, wartość podatku i tak z reguły jest pobierana od konsumenta. To konsument płaci podatek w cenie towaru lub usługi, podatek który nie zawsze trafia do budżetu, czasem do „kieszeni” nieuczciwego sprzedawcy.
Dodatkową zachęta do brania i sprawdzania paragonów powinna być również loteria paragonowa. Loteria ruszy 1 października 2015 r., a pierwsze losowania nagród odbędą się w listopadzie. Na uczestników czekają wartościowe nagrody, m.in. samochody. Każdy, kto skończył 18 lat, będzie mógł wziąć w niej udział, rejestrując na specjalnej stronie internetowej paragon fiskalny wystawiony na kwotę co najmniej 10 zł. Losowanie nagród planowane jest raz w miesiącu. Co miesiąc do wygrania będzie nagroda główna – samochód oraz notebooki i tablety. Przewidziano też tablety dla przedsiębiorców, którzy wystawili zwycięski paragon premiowany nagrodą główną. Dodatkowo raz na kwartał odbędzie się losowanie spośród paragonów pochodzących z premiowanej branży.
 

 

źródło: UM Dębica