Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Huculija z Iwano-Frankowska już jutro na deskach DK Mors

Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Huculija z Iwano-Frankowska wystąpi w najbliższą niedzielę w Domu Kultury Mors. W czasie wydarzenia wręczone zostaną również nagrody Burmistrza Miasta Dębicy w dziedzinie twórczości artystycznej. Wydarzenie odbędzie się w ramach Dni Kultury.

 

Żagle Kultury to nagrody Burmistrza Miasta Dębicy przyznawane za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, a także upowszechnianie i ochronę kultury lub za całokształt działalności. Wyróżnienie przyznawane jest osobom fizycznym – twórcom, animatorom, artystom i pracownikom dębickich instytucji kultury lub osobom prawnym i innym podmiotom mającym siedzibę na terenie Dębicy.

Dla nagrodzonych i zgromadzonej publiczności wystąpi Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Huculija z Ukrainy, który przyjedzie do Dębicy na zaproszenie władz miasta za zgodą ukraińskiego Ministerstwa Kultury.

Koncert pozwoli zanurzyć się w oryginalny folklor Karpat oraz cieszyć się skocznymi tańcami huculskimi oraz żywiołowymi kołomyjkami. Będzie to także okazja, aby podziwiać kolorowe kostiumy artystów z Ukrainy.

Zespół Pieśni i Tańca Huculija powstał w 1939 roku w Stanisławie (obecnie Iwano-Frankiwsk) i został założony przez słynnego kompozytora i pracownika kultury Jarosława Barnycha. W maju 1940 roku zaprezentował swój pierwszy program w Stanisławowie.  Z uwagi na trwającą wojnę, rok później, zakończył swoją działalność, aby wznowić ją w 1944 roku

Zespół gromadzi, przetwarza artystycznie i promuje huculską sztukę ludową, tworzy nowe pieśni, tańce oraz teatralne obrazy wokalno-choreograficzne z życia Huculszczyzny. W repertuarze zespołu znajdują się także dzieła klasyków ukraińskich, rosyjskich i zagranicznych. W ciągu swojego istnienia Huculski Zespół Pieśni i Tańca wykonał ponad 10 000 koncertów w różnych krajach świata: Anglii, Niemczech, Rumunii, Polsce, Węgrzech, Włoszech, Kanadzie.

Bilety w formie cegiełek można nabyć w cenie 25 / 20 zł. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na pomoc Ukrainie.

Koncert odbędzie się w niedzielę 12 czerwca 2022 r. o godz. 18:00 w DK Mors. Dzień wcześniej, w ramach Dni Kultury, na dębickim Rynku odbędą się koncerty i animacje dla dzieci. Gwiazdą wieczoru będzie występ zespołu Farben Lehre. Na Dni Kultury zaprasza: Miasto Dębica i Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.

Źródło: https://debica.pl/narodowy-zespol-piesni-i-tanca-na-deskach-dk-mors/