Narodowe czytanie w CKiB

reklama

Podczas tegorocznej ósmej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru 8 pozycji z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica również włączyło się w tegoroczną edycją Narodowego Czytania organizując spotkanie miłośników czytelnictwa w dniu 8 października 2019 roku w Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu.

Oprawę artystyczną przygotowała Grupa Teatralno-Kabaretowa „ŻABA” na czele z instruktorem panią Dorotą Bielatowicz. Grupa zmierzyła się z trzema pozycjami z listy wybranych nowel:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

 

Wykonawcy przekaz słowny urozmaicili piosenkami oraz fragmentem poloneza M.K. Ogińskiego zagranym na skrzypcach.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć Wójta Gminy Dębica Stanisława Rokosza zagorzałego zwolennika czytelnictwa. Wójt w kilku słowach podkreślił jak ważne jest czytanie książek, które nie tylko wzbogacają wiedzę i słownictwo, ale są również odskocznią od dnia codziennego. Przy okazji przypomniał również o akcji Przeczytam 52 książki, w którą włączyła się Gmina Dębica. Wójt podziękował Grupie Teatralno-Kabaretowej „ŻABA”, która od 2014 roku aktywnie włącza się w akcję Narodowego Czytania.

Do podziękowań przyłączyła się również pani Agnieszka Kania dyrektor Zespołu Szkół w Pustkowie-Osiedlu, podkreślając jednocześnie, że warto czytać, warto sięgnąć po interesującą książkę. Czytanie rozwija umysł, wzbogaca słownictwo, poszerza wiedzę o świecie. Czytanie jest bezpłatnym i uniwersalnym sposobem podróży w czasie i przestrzeni.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/narodowe-czytanie-w-ckib-1170.html