Miododajne drzewka zdobią ul. Przemysłową – Serwis informacyjny Miasta Dębica

04 listopada 2022

Ikonka głośnika

Loading…

Dębica kolejny rok dołączyła do prowadzonej przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie akcji pn. „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim”. Tym razem posadzono kilkadziesiąt drzewek i krzewów m.in. na ul. Przemysłowej, Energetycznej i Ks. J. Popiełuszki.

Wzdłuż ulicy Przemysłowej zasadzone zostały lipy, klony pospolite, klony jawor oraz robinie akacjowe. Natomiast ul. Sobieskiego, Energetyczną i Ks. J. Popiełuszki zdobią krzewy, m.in. pęcherznica kalinolistna (żółtolistna i czerwonolistna), tawuła japońska oraz berberys.

Drzewa i krzewy miododajne miasto uzyskało w ramach akcji prowadzonej przez Samorząd Województwa Podkarpackiego z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie. W tym roku do przedsięwzięcia dołączył Regionalny Związek Pszczelarzy w Jarosławiu.

W ciągu ośmiu lat na działania w ramach kampanii informacyjno – edukacyjnej pn.: „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie” przeznaczono ponad 670 tys. zł. Fundusze na jego realizację w znacznej mierze pochodziły z dotacji jaką samorząd pozyskał z WFOŚiGW w Rzeszowie. Dzięki temu działaniu do 2021 r. zakupionych i wprowadzonych do środowiska zostało łącznie ok. 45 000 szt. sadzonek roślin miododajnych, a w 2022 roku zakupiono kolejne 5400 szt. miododajnych drzewek i krzewów, które z biegiem czasu stanowić będą cenny pożytek dla owadów zapylających.

Źródło: https://debica.pl/miododajne-drzewka-zdobia-ul-przemyslowa/