Międzynarodowy sukces uczniów „Kwiatka” w konkursie Cyberquest Competition!

Uczniowie z technikum informatycznego w Zespole Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy zajęli pierwsze miejsce w Polsce i trzecie na świecie w klasyfikacji międzynarodowej w konkursie CYBERQUEST COMPETITION organizowanym przez amerykańską firmę Lockheed Martin! Laureaci z drużyny DiscordModerators to: Regner Maksymilian z klasy 3bTP, Stanula-Kaczka Jakub z klasy 3bT, Figura Damian z klasy 4BT, oraz Kacper Tułecki z klasy 4BT.Zwycięscy otrzymają w tym miesiącu CYBERQUEST Championship Belt, a także dodatkowe nagrody. Wszystkie drużyny otrzymają Certyfikat Uczestnictwa oraz cyfrową odznakę.

Place in Poland Place in Global Team Number Team Name Points, 1 3 3015 Discord Moderators 207, Mielec, Polska, WYNIKI:

  1. miejsce Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy DiscordModerators 207
  2. miejsce Zespół Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Leżajsku Wsparcie testowe 128
  3. miejsce Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie Zespół Dyszka 125

Uczniowie z Polski po raz pierwszy mogli wziąć udział w tym prestiżowym konkursie, który na świecie jest organizowany już od 8 lat. Debiut uczniów z „Kwiatka” zaskoczył wszystkich stałych bywalców tego konkursu, nikt nie spodziewał się po Polakach takiej wiedzy i umiejętności w kwestii cyber bezpieczeństwa. Wynik naszych uczniów zdeklasował praktycznie drużyny z większości krajów. Głównym celem tego konkursu jest zachęcenie uczniów do podjęcia kariery w obszarze cyber bezpieczeństwa. Zwycięstwo jest owocem współpracy Jakuba Stanuli-Kaczki (3bT) i Maksymiliana Regnera (3bTP) z koła naukowego TechnoZONE oraz naszych maturzystów z kl. 4bT – Damiana Figury i Kacpra Tułeckiego. Ich osiągnięcie jest tym bardziej doniosłe, że występowali w osłabieniu, gdyż pozostałe drużyny w konkursie były 5-osobowe. O skali sukcesu świadczy fakt, że nasi mistrzowie zdobyli 207 punktów, a druga drużyna w Polsce zaledwie 128. Jednocześnie najlepsza drużyna brytyjska skompletowała zaledwie 80 punktów. CyberQuest to konkurs pełen wymagających testów, które pozwalają uczestnikom wykazać się szeroką wiedzą z różnych dziedzin bezpieczeństwa informacji, daleko wykraczających poza program nauczania.

Wyzwania, z którymi musieli się zmierzyć nasi uczniowie, obejmowały 5 głównych kategorii:

  • ⁃ Reverse Engineering
  • ⁃ Web Exploits
  • ⁃ Full OS Hacks
  • ⁃ Steganografia
  • ⁃ Incident Report

Powyższe nazwy brzmią bardzo tajemniczo dla niewtajemniczonych, ale zachęcamy wszystkich do ich rozszyfrowania za pomocą wujka Google’a. Przykładem zadań, z jakimi musieli się zmierzyć nasi informatycy było między innymi przejęcie dostępu nad komputerem z konta zwykłego użytkownika, odczytanie niepożądanych informacji ze stron internetowych, namierzenie hakera, który się do nas włamał, szukanie zaszyfrowanych wiadomości w obrazach, analiza spektrum radiowego, szukanie wirusa w pamięci RAM i wiele innych. Uczniów do konkursu przygotowywali i opiekę sprawowali: Marek Braun opiekun i pomysłodawca koła TechnoZONE oraz Krzysztof Kliś i Mateusz Kukuła. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Szczegółowe informacje oraz wyniki pod adresem

https://www.lockheedmartin.com/…/cyber-quest-2022…

źródło: Zespół Szkół nr 2 w Dębicy