Marek Pokutycki – rysunek i Dębicka Akademia Sztuki

pokutycki

Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury zaprasza na dwie wystawy. Pierwsza wystawa to rysunki Marka Pokutyckiego, druga to ekspozycja podsumowująca rok artystyczny Dębickiej Akademii Sztuki.

pokutycki pokutycki Pokutycki_02 pokutycki pokutycki pokutycki pokutycki

Marek Pokutycki – urodzony 5 lutego 1962 roku w Tarnobrzegu. Studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny), dyplom w pracowni wklęsłodruku w pracowni prof. Andrzeja Bębenka w 1985 roku. Wykładowca akademicki, uprawiana dziedzina – rysunek. Autor licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych; m.in. Triennale Rysunku we Wrocławiu, Triennale Polskiego Rysunku w Lubaczowie, Galeria Miejska Częstochowa, BWA Kielce, BWA Sandomierz, Galeria Miejska Tarnów, Galeria A1 Kraków, Galeria ZPAP Tycjan Kielce. Nagrody: Grand Prix – Porównania 18 BWA Sandomierz 2009, II nagroda – Porównania 19 BWA Sandomierz 2010, IV nagroda – Przedwiośnie BWA Kielce 2005. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.
Sam Marek Pokutycki mówiąc o swoich rysunkach zaznaczył, że wymagają one od niego wiele pracy. Są perfekcyjne, technicznie i warsztatowo. Niektórym artysta poświęcił wiele godzin pracy. Efekt jest wspaniały. Rysunki wykonane zwykłym ołówkiem przykuwają uwagę odbiorców. Opatrzone poetyckimi podpisami, niejednoznaczne, tajemnicze. Można na nie patrzeć wielokrotnie i za każdym razem znajdować w nich coś innego. Są abstrakcyjne i konkretne. Jeden z krytyków sztuki Jerzy Daniel napisał: „wyłaniają się niczym z mgieł, coraz bardziej czytelne formy i zarysy kształtów”.
Dębicka Akademia Sztuki zainaugurowała działalność we wrześniu ubiegłego roku. Inicjatorem jej powstania jest Fundacja im. Tadeusza Gardziela, która sfinansowała projekt. W ramach Akademii odbywały się warsztaty z różnych dziedzin sztuki, które miały na celu wspieranie młodzieży z powiatu dębickiego w rozwoju twórczych pasji. Zajęcia prowadzone były przez artystów plastyków, wykładowców uczelni artystycznych, mogących pochwalić się swoim dorobkiem twórczym i licznymi osiągnięciami w pracy dydaktycznej. Zajęcia z rzeźby prowadzone były przez prof. Marię Siuty-Górecką, scenografii przez prof. Janusza Pokrywkę, malarstwa przez dra Przemysława Pokrywkę, rysunku uczył Suren Vardayan. Wykłady na temat historii sztuki współczesnej prowadził dr Tomasz Kisiel. W zajęciach uczestniczyło 25 młodych ludzi, którzy nie tylko traktowali warsztaty, jako formę przygotowania do studiów na uczelniach artystycznych, lecz także jako możliwość nabycia wiedzy dającej im podstawy do świadomego odbioru sztuki.
Przypominamy, że Galeria Sztuki MOK mieści się przy ulicy Akademickiej 8 i jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i w niedziele od 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.

 

źródło: UM Dębica