„Mała książka – wielki człowiek”

IMG 5136 658x494

 

W pilotażowej edycji

kampanii społecznej „Mała Książka – Wielki Człowiek”,

realizowanej przez Instytut Książki w ramach promocji czytelnictwa

wśród trzylatków, wzięło już udział prawie 22 tys. dzieci.

W 3 tys. bibliotek w całej Polsce na Małych Czytelników

czeka w prezencie wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza.

Projektowi towarzyszy ogólnopolska kampanię medialną

z udziałem znanego małżeństwa:

aktorki Joanny Koroniewskiej-Dowbor

oraz dziennikarza Macieja Dowbora.

 

We wrześniu tego roku 3 tys. placówek bibliotecznych w całej Polsce przystąpiło do pilotażowej edycji projektu dla trzylatków realizowanego w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Ma ona zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Od września do listopada już prawie 22 tys. dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną otrzymało w prezencie swoje Wyprawki Czytelnicze. W każdej znalazły się: książka Pierwsze wiersze dla…, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowany przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszura dla rodziców Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu – imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających z czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Ma zachęcać rodziców do jak najczęstszego spędzania czasu z dzieckiem na wspólnym czytaniu i zabawie z książką, a także do wyrabiania w dziecku nawyku czytelniczego przez regularne wizyty w bibliotece.

Ostatnie Wyprawki Czytelnicze czekają jeszcze na trzylatki w bibliotekach publicznych w całej Polsce. Listę bibliotek zaangażowanych w projekt można znaleźć tutaj: http://wielki-czlowiek.graffiti.nq.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/biblio.pdf

Przed Świętami warto pomyśleć nie tylko o prezentach pod choinkę, ale i o najwspanialszym prezencie, jaki możemy dać naszemu dziecku. To czas, który mu poświecimy na wspólne czytanie książki, i miłość do literatury, która pozostanie na całe życie. Mamy nadzieję, że już niedługo kolejne dzieci rozpoczną swoją przygodę z książką i czytaniem, i wraz z rodzicami staną się stałymi bywalcami bibliotek!

W naszej Bibliotece obecnie jest 20 małych czytelników, z których dwójka już otrzymała dyplom i nagrody.

Zachęcamy do odwiedzenia strony kampanii www.wielki-czlowiek.pl oraz do obejrzenia spotu promocyjnego:
https://www.youtube.com/watch?v=mStRmHpKph4

 

Źródło: http://jodlowa.eu/index.php/kultura/2405-mala-ksiazka-wielki-czlowiek