Maj obfity w kulturalne wydarzenia – Serwis informacyjny Miasta Dębica

04 maja 2023

Ikonka głośnika

Loading…

Miesiąc maj w dębickiej kulturze rozpoczął się od kolejnej premiery operowej wystawianej przez Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze przy wsparciu finansowym Miasta Dębica oraz przy zaangażowaniu i realizacji Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Już wkrótce czekają nas kolejne interesujące wydarzenia kulturalne; 20-lecie Muzeum Regionalnego, Tydzień Bibliotek, Dzień Działacza i Animatora Kultury, a w pierwszych dniach czerwca Dni Dębicy.

Konferencja konferencja prasowa na temat planowanych wydarzeń kulturalnych

Konferencja konferencja prasowa na temat planowanych wydarzeń kulturalnych

Konferencja konferencja prasowa na temat planowanych wydarzeń kulturalnych

Konferencja konferencja prasowa na temat planowanych wydarzeń kulturalnych

Konferencja konferencja prasowa na temat planowanych wydarzeń kulturalnych

Konferencja konferencja prasowa na temat planowanych wydarzeń kulturalnych

Konferencja konferencja prasowa na temat planowanych wydarzeń kulturalnych

Na planowane wydarzenia kulturalne, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w dębickim magistracie, zapraszali: burmistrz Mariusz Szewczyk, wiceburmistrz Maciej Małozięć oraz dyrektorzy miejskich instytucji kultury – Monika Rojek-Kałek, Tomasz Czapla i Dawid Pikor.

Tydzień z biblioteką

Monika Rojek-Kałek, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy zaprezentowała bogaty program wydarzeń w ramach Tygodnia Bibliotek, który rozpocznie się w poniedziałek 8 maja i potrwa do soboty 13 maja. W tym czasie dębiccy bibliotekarze zapraszają m.in. na spotkania z Jarosławem Kretem i Mateuszem Adamczykiem, warsztaty dla dzieci, noc bibliotek oraz rodzinny piknik w parku im. Włodzimierza Skarbek-Borowskiego.
Jak podkreślił burmistrz Mariusz Szewczyk, Dni Otwarte Funduszy Europejskich i szereg atrakcji przygotowanych z tej okazji to wydarzenie adresowane dla całych rodzin. Na wszystkich czekać będzie szereg atrakcji przygotowanych przez bibliotekę oraz partnerów tego wydarzenia.

Jubileusz muzeum

W maju obchodzić będziemy także jubileusz 20-lecia Muzeum Regionalnego w Dębicy, które powstało w 2003 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza Dębicy Edwarda Brzostowskiego. W ramach planowanych obchodów odbędzie się sesja popularno-naukowa pt. „Muzeum – dziedzictwo i regionalna tożsamość”. Tomasz Czapla, dyrektor placówki, zaplanował także wernisaż wystawy czasowej oraz otwarcie dwóch wystaw stałych: „Dębica – Portret miasta i jego mieszkańców 1358-1939″ i „Ziemia dębicka w pradziejach i wczesnym średniowieczu”.

Święto miasta potrwa cztery dni

Na miejskie obchody Dni Dębicy zaprosił Dawid Pikor, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Zaznaczył, że tegoroczne obchody odbywać się będą na terenie całego miasta, a przygotowany program adresowany jest do wszystkich grup odbiorców.
Na początek, w ramach Dnia Dziecka, przewidziano zabawy dla najmłodszych w parku przy Domu Kultury „Śnieżka”. 2 czerwca zaprezentują się miejskie grupy artystyczne. Z koncertami wystąpią także: Marcina Zawory, a także Zespołu Kameralnego Państwowych Szkół Muzycznych.
3 czerwca odbędą się pokazy strażaków i strongmanów. Podczas programu „Piękny Rejs” wystąpią laureaci znanych programów muzycznych, którzy zaprezentują utwory Krzysztofa Krawczyka. Głównym punktem wieczoru będzie koncert zespołu Brathanki.
Również w sobotę, w godzinach przedpołudniowych, wystartuje „Dębicka Dziesiątka z Maratończykiem” – uliczny bieg organizowany przez Dębicki Klub Biagacza Maratończyk.
Podczas ostatniego dnia tegorocznych obchodów święta miasta, na dębickim Rynku zakróluje lokalny folklor oraz zabytkowe pojazdy, które wezmą udział w zlocie. Na zakończenie piątkowych, sobotnich i niedzielnych koncertów odbywać się będą dyskoteki i zabawy taneczne.
W ramach obchodów wręczona zostanie także nagroda „Żagle Kultury”. Kandydatów do nagrody można zgłaszać do 20 maja.
Spójna oferta kulturalna

Wiceburmistrz Maciej Małozięć podziękował dyrektorom miejskim instytucji kultury za wzajemną współpracę i budowanie spójnej oferty kulturalnej. Jak zaznaczył – nie ma tygodnia, aby w naszych instytucjach kultury nie odbywała się premiera interesującego spektaklu, widowiska, wernisaż wystawy czy interesujące spotkanie. Zastępca Mariusza Szewczyka podkreślił, że okazją do wspólnego świętowania środowiska kulturalnego będzie planowany na 22 maja Dzień Działacza i Animatora Kultury. W ramach wydarzenia wystąpi Danuta Borowiecka, artystka pochodząca z Nagoszyna, która w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
Maciej Małozięć zaprosił także na konferencję pt. „Różnorodne formy uzależnień wyzwaniem dla współczesnej rodziny”, która odbędzie się w Domu Kultury Śnieżka 18 maja.
Miejskie jednostki oraz instytucje kultury przygotowują także wydarzenia kulturalno-rekreacyjne, które odbędą się w czerwcu oraz w okresie wakacyjnym. Będzie to m.in. jubileuszowa edycja Bicyklomanii, powitanie i zakończenie lata, piknik ekologiczny, a także wydarzenia w ramach 80. rocznicy pacyfikacji wsi w powiecie dębickim, w tym inscenizacja historyczna i koncert nad Wisłoką. Informacje o planowanych wydarzeniach będą systematycznie publikowane w serwisie informacyjnym miasta.

Harmonogram planowanych wydarzeń: Tydzień Bibliotek, 20-lecie Muzeum Regionalnego, Dni Dębicy

Rozwiń

Źródło: https://debica.pl/maj-obfity-w-kulturalne-wydarzenia/