Latoszyn – Zdrój 2018 Reaktywacja! Marzenia stają się faktem

Dzieje Uzdrowiska Latoszyn-Zdrój rozpoczynają się w XVII wieku w Latoszynie na Podkarpaciu. Właśnie wtedy, znakomite lecznicze wody siarczkowo – siarkowodorowe wypływające u podnóża wzniesienia Palana Gera stały się początkiem długiej historii. Na samym jej wstępie miejscowość ta zasłynęła z kąpieliska. Znaczący rozkwit tego wyjątkowego miejsca datuje się na XIX wiek. W 1850 roku z inicjatywy Bobrownickiej, ówczesnej dziedziczki Latoszyna powstał niewielki Zakład Zdrojowo – Kąpielowy, z którego zaczęli korzystać już nie tylko okoliczni mieszkańcy. Był to znany, cieszący się dużą popularnością punkt leczniczy.

W słynnych już „Latoszyńskich Łazienkach” stosowano niekonwencjonalne metody leczenia. Innowacyjność przyciągała nie tylko pacjentów. Stały się one obiektem zainteresowań profesorów i doktorów, którzy poświęcali się badaniom i analizom źródeł czy też stosowanego tu przyrodolecznictwa. Dobrej passy zakładu nie przerwał nawet huragan i pożar. W miejscu zniszczonego budynku pojawiły się nowe łazienki, pensjonaty i karczma. Kuracjusze zjeżdżali z całej Polski, a nawet spoza jej granic aby dzięki unikatowej wodzie leczyć wszelkie schorzenia. Ciemne chmury przyszły wraz z II wojną światową niszcząc nie tylko obiekt, ale również przerywając jego działalność. Unikatowe źródła pozostały w Latoszynie, a z ich terapeutycznych właściwości korzystali już tylko mieszkańcy.

Dziś wszystko odżywa na nowo. Jesteśmy świadkami, jak odbudowuje się historia. Po latach to słynne miejsce odzyskuje swój dawny blask. Władze Gminy Dębica za główny cel postawiły sobie przywrócenie mu dawnej świetności. Idea wójta Stanisława Rokosza i jego wieloletnie starania w kwestii reaktywacji uzdrowiska wspierała Rada Gminy. Znalazły one poklask również wśród wielu autorytetów. Działania włodarza poparli między innymi prof. Jan Sarna, senator Stanisław Zając, Jan Golba – prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych w Polsce, eurodeputowany Stanisław Ożóg, senator Zdzisław Pupa a także najsłynniejszy polski kardiochirurg prof. Zbigniew Religa.