Lasy Państwowe rozpoczynają trzecią edycję akcji „SprzątaMy”

Lasy Państwowe rozpoczynają trzecią edycję akcji „SprzątaMy”. 15 czerwca ogólnopolskie sprzątanie lasów zainaugurował Prezydent Andrzej Duda wraz
z małżonką. Para prezydencka i wolontariusze zbierali śmieci z lasów na terenie Nadleśnictwa Skierniewice.

Akcja, w której bierze udział Prezydent przynosi wymierne efekty w postaci uprzątniętego terenu. – Przykład, jaki daje głowa państwa, to zachęta do tego, by samemu także zebrać napotkane w lesie odpady. I przede wszystkim, by nie traktować lasów jako wysypiska śmieci – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych. Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się. Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Włączając się do akcji, Nadleśnictwo Dębica serdecznie zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniu, które poprowadzi dla Was leśniczy leśnictwa Wolica, Pan Andrzej Trzeciak (tel. 606 496 856).

  • – termin spotkania: 23.06.2022 r. – godz. 17:30
  • – miejsce spotkania – polana przy „Pomniku Pomordowanych Żydów” na ul. 23 Sierpnia
    w Dębicy 
    (https://goo.gl/maps/caQAEYr8zkZuxZ1r8)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!

źródło: debica.krakow.lasy.gov.pl