Konferencja o kobietach niezłomnych – Serwis informacyjny Miasta Dębica

06 marca 2023

Ikonka głośnika

Loading…

Finalnym akcentem dębickich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będzie wieczornica historyczna „Szlachetne i Niezłomne. Kobiety w obronie niepodległości, prawdy i honoru”. Odbędzie się ona 8 marca o godz. 11:00 w Domu Kultury Śnieżka.

Kobietom walczącym w konspiracji w czasie wojny i po jej zakończeniu poświęcona będzie konferencja skierowana głównie do młodzieży szkolnej. Prelegenci przedstawią cztery gawędy.

Pierwszą pt. „Wierne przysiędze – o wolność i niepodległość ojczyzny” przedstawi Maciej Małozięć zastępca burmistrza Dębicy i prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Siostra Agnieszka Skrzypek będzie mówić o godności człowieka i wychowaniu w prawdzie, a Marian Matkowski z Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie przygotuje prelekcję pt. „Z herbem na duszy – o sprawiedliwość i honor”. Ostatni wykład przedstawi Tomasz Czapla, dyrektor Muzeum Regionalne w Dębicy. Będzie mówił o patriotyzmie w sercu ucznia.

– Chcemy ukazać sylwetki kobiet wyjątkowych, oddanych służbie ojczyźnie, własnemu powołaniu i pomocy drugiemu człowiekowi, które w powojennej rzeczywistości komunistycznej nie porzuciły swych ideałów i nie pozwoliły się złamać totalitarnemu systemowi. W czasach kryzysu autorytetów chcemy, aby młodzi ludzie wchodzący w dojrzałość znaleźli ponadczasowe wzory postaw i dostrzegli fundament jakim jest prawda i godność – zaznacza Maciej Małozięć zastępca burmistrza Dębicy.

Wieczornicę wzbogaci program poetycko-muzyczny w wykonaniu grupy „Safo” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

Źródło: https://debica.pl/konferencja-o-kobietach-niezlomnych/