Jeszcze co najmniej 2 tygodnie nauki zdalnej i 180 mln na laptopy i tablety – konferencja prasowa Ministrów Edukacji i Cyfryzacji

Póki co bez zmian w sferze edukacji – uczniowie będą nadal kształcić się na odległość – to główna informacja dzisiejszej konferencji prasowej Ministra Edukacji Dariusza Piontkowskiego i Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego. Informacje o terminie powrotu uczniów do szkół mają zostać przekazane przez premiera Mateusza Morawieckiego za kilka dni.

„Dziś jeszcze nie wiem, czy uruchomimy szkoły w pełni. To będzie zależało głównie od opinii ministra zdrowia, a on tę opinię wyda na podstawie danych epidemicznych. Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, to będziemy chcieli chociaż na kilka tygodni uruchomić szkoły w tej tradycyjnej formule” – powiedział minister Piontkowski. Najbliższe decyzje mają być oparte na obserwacji sytuacji szkolnictwa w całej Europie i praktykach innych krajów.

Drugim kluczowym tematem dzisiejszej konferencji był nowy program finansowania szkół i samorządów. Do rozdania jest 180 mln zł, które mają zostać przeznaczone na zakup laptopów i tabletów dla rodzin wielodzietnych oraz z dziećmi z niepełnosprawnościami. Gminy mogą starać się o dofinansowanie od 15 maja. Każdy z samorządów może pozyskać od 35 tys. do 165 tys. zł.

Wystąpienie było również okazją do podsumowania wprowadzonego 15 marca programu „Zdalna Szkoła”. Zdaniem ministra Zagórskiego skorzystało z niego prawie 2,5 mln osób i doczekał się niespełna 58 mln odsłon w sieci. Szef polskiej cyfryzacji skomentował dotychczasową pomoc finansową w ramach programu, która dotarła do uczniów i nauczycieli. „W sumie na ten cel przeznaczamy 367 milionów złotych” – to wg ministra równowartość 125 tysięcy tabletów lub ponad 53 tysięcy laptopów. „Do programu „Zdalna szkoła” zgłosiło się 98% samorządów (2741 z 2790). Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie” – stwierdził.

Padły też pytania o tegoroczną przerwę wakacyjną i możliwość organizowania obozów i kolonii. W tej chwili jeszcze nie jestem pewny, czy będzie to możliwe. Będziemy próbowali rozmawiać na ten temat. Może w ograniczonej formie jednak gdzieś kolonie czy obozy harcerskie uda się zorganizować. Wydaje się, że skoro uruchomione są w tej chwili hotele, jest możliwa turystyka indywidualna, być może da się w jakiejś formule także zorganizować takie wyjazdy grupowe dla młodzieży” – powiedział Piontkowski.