IX Gminny Konkurs Ekologiczny

11 maja 2022 r. w Zespole Szkół w Podgrodziu rozegrał się finał IX edycji Gminnego Ekologicznego Konkursu „Elektrośmieci…ich drugie życie”.

Głównym celem konkursu jest wzbogacenie edukacji ekologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki odpadami w procesie dbałości o zdrowie człowieka jako ogniwa w środowisku naturalnym.

Pierwszy etap polegał na zbiórce elektrośmieci i odprowadzeniu
ich do Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Paszczynie. Poza tym każda szkoła miała za zadanie wykonanie prezentacji multimedialną na temat:  „Świadomość ekologiczna mieszkańców mojej miejscowości w ocenie ucznia zamieszkującego w Gminie Dębica”.

W finale zaprezentowali się przedstawiciele 8 szkół z terenu naszej Gminy. Komisja konkursowa dokonała oceny wystąpień na podstawie następujących kryteriów: „Wartość edukacyjna, poznawcza; Kultura słowa; Pomysłowość, oryginalność przedstawienia tematu; Uwzględnienie w prezentacji konkretnych przykładów odzwierciedlających poziom świadomości ekologicznej mieszkańców danej miejscowości; Odniesienie do funkcjonowania całej gminy”.

Nagrody główne przyznano 3 Szkołom: I miejsce – Wiktoria Marć z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stobiernej; II miejsce – Emilia Nowak z Zespołu Szkół w Pustyni; III miejsce – Emilia Szczygieł z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nagawczynie. Wyróżnieniem uhonorowano Annę Zając z Publicznej Szkoły Podstawową im. Bohaterów Monte Cassino w Stasiówce. Nagrodzono również wystąpienia  Jowity Zauchy z Gumnisk, Marleny Gaweł z Brzeźnicy Nikoli Kloc z Pustkowa, Bartosza Szymczyka z Podgrodzia.

Nagrody ufundował Wójt Gminy Dębica. Upominki dla Uczestników zapewniła Fundacja ŚNIEŻKA.

Certyfikat ELEKTRO SZKOŁA 2023 odebrała Pani Dyrektor Monika Sarnecka dla Zespołu Szkół w Pustyni za rekordową ilość zebranych elektrośmieci – 2420 kilogramów. Zbiórkę zorganizowały jeszcze szkoły w Brzeźnicy i Podgrodziu, które przekazały do PGO w Paszczynie 1468 kg elektrośmieci.

Uczestnicy mieli okazję do wyrażenia własnej opinii w istotnej społecznej kwestii. Indywidualne podejście Uczniów nie przeszkodziło sformułowaniu wspólnego wniosku, iż poziom świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Dębica jest wysoki.

Decyzją Organizatorów zaplanowano przeprowadzenie X edycji Konkursu w roku 2024. Serdecznie dziękujemy za pożytecznie i przyjemnie spędzony czas.

                                 

 Z Gratulacjami dla wspaniałych Uczestników –

Dyrektor Zespołu Szkół w Podgrodziu Barbara Szczerbińska

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/ix-gminny-konkurs-ekologiczny-3281.html