Inwestycja rusza do przodu – konferencja dotycząca obwodnic Pilzna, Brzostku, Kołaczyc oraz Jasła

Obwodnica Pilzna, Brzostku, Kołaczyc i Jasła powoli staje się rzeczywistością. O tę drogę zabiegają od wielu lat samorządowcy, parlamentarzyści oraz mieszkańcy Podkarpacia. Na odcinku panuje duży ruch i często dochodzi do wypadków. Inwestycja znów posunęła się do przodu po tym, jak w czerwcu bieżącego roku Burmistrz Brzostku wydał decyzję środowiskową. Podczas konferencji w dębickim Starostwie Powiatowym rozmawiano o przetargu na wykonanie koncepcji programowej dla rozbudowy drogi krajowej nr 73 Pilzno – Brzostek. Odcinek o długości ponad 9 km zostanie dostosowany do parametrów drogi głównej ruchu przyspieszonego (GP).

Rozbudowę drogi umożliwi przyjęty przez rząd Program budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030. Na jego realizację przeznaczono 28 mld zł. Ma on za zadanie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Inwestycja na drodze nr 73 obejmie odcinek o długości ponad 34 km. Obecnie prowadzone są prace projektowe. Na przełomie lat 2023/2024 ogłoszony zostanie przetarg na „zaprojektuj i wybuduj”. Według planów rozbudowa drogi, wraz z odcinkiem Pilzno – Brzostek, dobiegnie końca w 2029 roku. Całość prac wyniesie około 1 mld zł.