Góra Śmierci – Oddali hołd pomordowanym w obozie Truppenübungsplatz Heidelager Pustków

W 79. rocznicę wyzwolenia obozu pracy w Pustkowie, na Górze Śmierci spotkali się przedstawiciele rodzin więźniów, parlamentarzyści, samorządowcy oraz poczty sztandarowe. Na uroczystości przybyła także delegacja z Janowa Lubelskiego, złożona między innymi z uczniów tamtejszych szkół. Wielu więźniów obozu w Pustkowie pochodziło właśnie z tamtych okolic.

Uroczystości były szczególnym przeżyciem dla rodzin więźniów obozu pracy. Na Górze Śmierci w czasie II wojny światowej zginęło co najmniej 15 tysięcy osób różnych narodowości.

Dr Jacek Magdoń z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej , który na obchody do Paszczyny przyjeżdża od lat, przyznaje, że tereny Góry Śmierci skrywają wiele tajemnic.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym ofiary niemieckiej zbrodni. Odczytano też apel poległych.

Organizatorami uroczystości byli: Gmina Dębica oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica przy współudziale Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, Powiatu Dębickiego, Miasta Dębica, Miasta Ropczyce, Gminy Ostrów oraz Parafii pw. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu.