Emocjonalna Sesja Rady Gminy Dębica

W trybie telekonferencji 24 lutego 2021 r. odbyła się  XXVI Sesja Rady Gminy Dębica. Największe emocje wywołała uchwała wprowadzająca zmiany w budżecie gminy na 2021 r., a konkretnie zabezpieczenie środków na montaż instalacji fotowoltaicznej na budynkach uzdrowiska Latoszyn Zdrój w kwocie 160 tys. zł.  

Składowe tej kwoty to nagroda w konkursie EKO HESTIA SPA: 100 tys. zł oraz 60 tys. zł pochodzące z budżetu jako wkład własny Gminy Dębica. To właśnie kwota 60 tys. zł pociągnęła za sobą lawinę pytań i sprzeciwów wśród grupy radych. Przewodniczący Rady Gminy Piotr Żybura jak i część radnych nie kryli zdumienia i konsternacji, ze względu na fakt, że dzień wcześniej na posiedzeniu komisji nie zgłaszano w tej sprawie sprzeciwów. Wszystkie projekty uchwał zostały omówione oraz zaopiniowane pozytywnie, natomiast na sesji wprowadzono zamieszanie, co jest charakterystyczne dla niektórych radnych tej kadencji. Ponadto niezrozumiały jest fakt wstrzymania się od głosu radych z miejscowości Latoszyn i Podgrodzie, którzy zamiast wspierać rozwój swojego regionu - hamują go.  

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest kolejną możliwością promocji uzdrowiska w Latoszynie, który cieszy się coraz większą popularnością. Zwiększa się ilość osób korzystających z basenu leczniczego.  Dodatkowo wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców sołectwa Latoszyn rozpoczęto starania, aby utworzyć gabinety lekarskie Podstawowej Opieki Zdrowotnej w budynku Kompleksu Przychodni Zdrowia. Do ich uruchomienia potrzebna jest konkretna ilość pacjentów. W najbliższym czasie będzie miało miejsce rozpoznanie dotyczące ilości osób chcących skorzystać z POZ w Latoszynie o czym będziemy informować na naszej stronie internetowej.  

Ostatnio w mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają się negatywne komentarze pod adresem samorządowców z terenu naszej gminy. Zauważyli to Radni Klubu „Nasza Gmina”. Na ostatniej sesji wydali oni oświadczenie, którego fragment przedstawiamy poniżej:  

„Mamy prośbę do wszystkich Radnych. Ostatnio obserwujemy, że część Radnych woli prowadzić debaty na temat Gminy Dębica w mediach społecznościowych, niż załatwiać je osobiście i opracować rozwiązanie. Apelujemy do wszystkich koleżanek i kolegów Radnych, aby bez względu na przynależność klubową pamiętali, że jesteśmy częścią Gminy Dębica oraz pracujemy dla jej dobra. Wypowiedzi oraz hejt jaki często jest kierowany pod adresem Naszego Samorządu, Radnych, Wójtów nie przystoi osobom publicznym. Jest Nam bardzo przykro, że postawę taką przyjmuje również Wicestarosta Adam Pieniążek który, co boli najbardziej, przez lata był wśród Nas oraz współpracował razem z Nami. Nie dość, że nie odznaczył się zbytnio zasługami dla naszej gminy na zajmowanym stanowisku, to jeszcze w mediach społecznościowych bryluje i krytykuje pewne posunięcia.  

Niestety aktywny na portalach społecznościowych Wicestarosta Adam Pieniążek nie odpowiedział na nasze zaproszenie na Sesję Rady Gminy. Zaproszenie zostało wystosowane do mieszkańca oraz przedstawiciela Gminy Dębica w Starostwie Powiatowym, ze względu na fakt, że wiele spraw dotyczących gminy łączy się bezpośrednio ze sprawami powiatu.   
Są to m. in.:  

regulacja potoku Zawadka oraz Ostra,  
budowa ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej w Zawadzie,  
chodnik od Zawady w kierunku Nagawczyny,  
plany dotyczące budynku byłego internatu,  
budowa chodnika w Pustkowie,  
budowa nadajnika telefonicznego w okolicach budynku Wytwórni Urządzeń Chłodniczych, 
budowa ekranów akustycznych obok firmy Metkom Sp. z o. o. w Pustyni.  

Ze względu na wiele wspólnych tematów dotyczących naszego regionu zachęcamy do wspólnych rozmów w celu wypracowania korzystnych rozwiązań.”   

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/emocjonalna-sesja-rady-gminy-debica-1985.html