Dzień Polskiego Państwa Podziemnego – zaproszenie – Serwis informacyjny Miasta Dębica

21 września 2023

Ikonka głośnikaPrzeczytaj

Loading…

W niedzielę 24 września odbędą się dębickie obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. w kościele pw. Św. Jadwigi o godz. 10:30, po której odbędzie się krótka uroczystość pod tablicą Polskiego Państwa Podziemnego przy ulicy Cmentarnej 1.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego obchodzony jest corocznie 27 września. Tego dnia w 1939 r., w oblężonej przez Niemców Warszawie, powołano Służbę Zwycięstwu Polski, która dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu.

Dębickie uroczystości upamiętniające to wydarzenie rozpoczną się Mszą św. w kościele pw. św. Jadwigi o godz. 10:30. Następnie uczestnicy udadzą się przed tablicę pamiątkową znajdującą się na budynku Miejskiego Zarządu Oświaty przy ul. Cmentarnej. Tam nastąpi krótka część patriotyczna, po której zgromadzone delegacje złożą kwiaty.

Na obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego zapraszają: Miasto Dębica, Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Parafia pw. św. Jadwigi w Dębicy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.

W ramach wydarzeń towarzyszących obchodom święta Polski Podziemnej, w czwartek 28 września o godz. 09.00 w Domu Kultury Śnieżka odbędzie się konferencja popularno-naukowa „Dębickie Dziedzictwo Irredenty”. Tego samego dnia o godz. 15.00 w Muzeum Regionalnym w Dębicy otwarta zostanie wystawa „Dębica Walcząca 1939-1951”.

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach.

Źródło: https://debica.pl/dzien-polskiego-panstwa-podziemnego-zaproszenie-2/