Dębica upamiętni Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – Serwis informacyjny Miasta Dębica

19 października 2023

Ikonka głośnikaPrzeczytaj

Loading…

W parku przy Domu Kultury Śnieżka zostanie 29 października odsłonięta tablica upamiętniająca utworzone w Dębicy w 1894 roku Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. W ramach wydarzenia odbędzie się również koncert słowno-muzyczny „Ślepcy”.

Tablica została wykonana na wniosek Komisji Kultury Rady Miejskiej w Dębicy. Będzie upamiętniać powstałe w 1894 roku Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Jego założycielami byli Henryk Zauderer, który został jego pierwszym prezesem, a także: Tadeusz Gawryś, Zygmunt Klamut, Stanisław Mydlarczyk, Józef Stachnik oraz Józef Wyrobek.

Uroczystość odbędzie się w niedzielę (29 października) o godz. 18:00. Po odsłonięciu tablicy uczestnicy wydarzenia przejdą do Domu Kultury Śnieżka by wziąć udział w koncercie słowno-muzycznym „Ślepcy” inspirowanym twórczością Zbigniewa Herberta i Przemysława Gintrowskiego. Pomysłodawcą i reżyserem tego przedsięwzięcia muzycznego jest lider zespołu Contra Mundum Norbert „Smoła” Smoliński.

Na scenie oprócz Norberta „Smoły” Smolińskiego wystąpią pianista Marcin Fidecki i gitarzysta Michał Lewartowicz. Wydarzenie wzbogacą utwory Zbigniewa Herberta czytane przez Przemysława Tejkowskiego oraz wizualizacje Konrada Dakowicza.

Źródło: https://debica.pl/debica-upamietni-towarzystwo-gimnastyczne-sokol/