Dębica i gminy z Powiatu Dębickiego uczciły Narodowe Święto Niepodległości

Miasto Dębica i gminy z Powiatu Dębickiego uczciły Narodowe Święto Niepodległości. Tegoroczne oficjalne obchody jednego z najważniejszego wydarzeń dla wszystkich Polaków przekreśliła epidemia. Uroczystości przebiegły w zadumie. Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów. W 102. rocznicę tego ważnego wydarzenia parlamentarzyści, służby mundurowe oraz przedstawiciele władz samorządowych złożyli symboliczne, biało-czerwone wiązanki.

MIASTO DĘBICA I POWIAT DĘBICKI

Dębickie uroczystości rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jadwigi. Po nabożeństwie delegacje władz samorządowych oraz przedstawiciele miasta i Powiatu Dębickiego położyli kwiaty pod figurą Najświętszej Marii Panny na Placu Gryfitów oraz przy Pomniku Niepodległości na Rynku.

Zachęcano również, by włączyć się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu” poprzez odśpiewanie hymnu narodowego w gronie rodzinnym.

Wspaniałą lekcję patriotyzmu dali również najmłodsi dębiczanie. Zobacz:

„Polak mały” i hymn polski – przedszkolaki świętują Dzień Odzyskania Niepodległości

GMINA DĘBICA. Przedstawiciele Gminy Dębica symbolicznie oddali hołd Poległym za Ojczyznę. Z-ca Wójta Gminy Dębica Zdzisław Siwula, Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica Marcin Ciszek oraz przedstawiciele Radnych i Sołtysów złożyli wiązanki na cmentarzu w Brzeźnicy, gdzie znajduje się Mauzoleum z prochami z 16 pól bitewnych całego świata.

GMINA ŻYRAKÓW postanowiła uczcić Święto Niepodległości artystycznie i śpiewająco! Warsztaty z własnoręcznego przygotowania patriotycznego kotylionu i wspólne śpiewanie Hymnu z akompaniamentem Orkiestry Dętej Gminy Żyraków to nie wszystko. 11 listopada ukazały się muzyczne poczynania mieszkańców. Występy, koncerty, prezentacje i recytacje można śledzić na  profilu FB Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie.

GMINA JODŁOWA zachęcała do wywieszenia biało-czerwonej flagi. „Jako mieszkańcy Gminy Jodłowa XXI-ego wieku pamiętajmy o lokalnym szacunku do historii oraz zadbajmy o naszą Ojczyznę, zaczynając od bycia dobrym patriotą na terenie naszej Małej Ojczyzny” – zachęcił na Facebooku Wójt Gminy Jodłowa Jan Janiga. W Sanktuarium Dzieciątka Jezus odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Poczty sztandarowe jednostek OSP gminy wraz Wójtem oraz Przewodniczącym Rady złożyli kwiaty pod pomnikiem-kapliczką upamiętniającą Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości, tablicą pamiątkową przy Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. F. Blachnickiego w Jodłowej oraz pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

GMINA PILZNO również zaapelowała do mieszkańców, by wywiesić flagę i symbolicznie uczcić tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W kościele parafialnym w Pilźnie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Władze samorządowe miasta i gminy Pilzno złożyły kwiaty pod pomnikiem w imieniu wszystkich Mieszkańców.

GMINA BRZOSTEK.  Uroczystości rozpoczęła msza świeta w świątyni parafialnej w Brzostku w intencji Ojczyzny i poległych w walce o jej wolność. Po nabożeństwie delegacja samorządowców złożyła znicze i okolicznościowe wiązanki w miejscach pamięci na terenie miasta.