Braki w kadrze, problem z dostępem do tlenu medycznego i respiratorów – z czym mierzy się dębicki szpital w dobie epidemii

Braki w kadrze, problem z dostępem do tlenu medycznego i respiratorów. Dyrektor dębickiego szpitala Przemysław Wojtys mówi o największych problemach, z jakimi placówka zmaga się w dobie epidemii. „Okazuje się, żeby unieruchomić szpital wcale nie trzeba braku kadry czy specjalistycznego sprzętu. Wystarczy nie mieć tlenu. Taki problem występuje w skali kraju i nie mamy możliwości swobodnego napełnienia instalacji tlenowej i butli. To jest poważny problem.” – mówi dyrektor.

Brakuje rąk do pracy. Ponad 200 osób z personelu medycznego ( w tym ok. 120 pielęgniarek) jest nieobecnych w pracy, przebywają na zwolnieniach lekarskich. Czworo z siedmiu anestezjologów  jest chorych. Zaledwie 2 dni temu informowaliśmy, że w dębickim szpitalu przebywa 166 pacjentów z potwierdzonym COVID-19. Dziś ta liczba sięga już blisko 200.

Decyzją Wojewody Podkarpackiego dębicka placówka ma dysponować 256 łóżkami COVID-owymi, w związku z tym większa część szpitala została przeznaczona dla pacjentów do leczenia COVID-19.

Jak informowaliśmy w artykule pt. „Większa część dębickiego szpitala dla COVID – zajęte już 166 łóżek”:

Aktualnie, tak jak do tej pory działa całe 4 piętro, czyli ginekologia, położnictwo i oddział noworodkowy oraz okulistyka, cała psychiatria, rehabilitacja ambulatoryjna i dzienna, poradnie specjalistyczne, rezonans, tomograf, rentgen i przychodnie rejonowe. Materiał do badań z krwi jest pobierany nie w szpitalu, a w punktach pobrań w Przychodni nr 1 na ul. Cmentarnej i nr 5 na ul. Szkolnej. Apteka „Słoneczna” czynna jest tak jak wcześniej, od godz.7.00 do 21.00. W sobotę i niedzielę od godz.8.00.

SOR działa i oferuje pomoc dla pacjentów w przypadkach ostrych. Karetki będą kierowane do innych szpitali, jednak w nagłych sytuacjach, gdy liczyć będzie się czas, pacjent otrzyma pomoc na miejscu. A co z pacjentami, którzy sami zgłoszą się do szpitala np. z rozciętą ręką? Tacy również uzyskają pomoc. W tym przypadku jednak szykują się pewne zmiany. Od przyszłego tygodnia wejście do ambulatorium chirurgicznego będzie zorganizowane z zewnątrz budynku, po schodkach od strony zachodniej. Poradnia chirurgiczna będzie działała w rozszerzonym wymiarze.