Bez maseczek na świeżym powietrzu, wesela na 150 osób i możliwość pójścia do kina – w czerwcu zniosą kolejne restrykcje

reklama

Za nami kolejna konferencja prasowa dotycząca zasad obowiązujących polaków w związku z pandemią koronawirusa. Na spotkaniu z mediami Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o zniesieniu kolejnych obostrzeń.

Zmiany obowiązujące od 1 czerwca dotyczyć będą obowiązku zakrywania twarzy i nosa, zgromadzeń, zasad panujących w sklepach, restauracjach, targach, usługach i miejsc sprawowania kultu religijnego.

Zasłanianie ust i nosa nie będzie już konieczne podczas przebywania na świeżym powietrzu, jednak w zamkniętych pomieszczeniach takich jak sklepy, kina, teatry, kościoły czy środki transportu publicznego ten nakaz nadal będzie obowiązywał. Znikną także wytyczne co do ilości osób zarówno w obiektach handlowych i usługowych jak i w kościołach. W punktach gastronomicznych w dalszym ciągu będzie musiała zostać zachowana odpowiednia odległość między stolikami, a klienci przed zajęciem miejsca, muszą mieć założone maseczki. W tych miejscach obowiązywać będą wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Zmienią się wskazania co do uroczystości. Będzie możliwa organizacja wesela do 150 osób, a podczas pogrzebu nie będzie nałożonych obostrzeń co do ilości osób żegnających zmarłego. Na świeżym powietrzu legalnie będzie mogło się zgromadzić maksymalnie 150 osób.

Od soboty 6 czerwca swoją działalność mogą wznowić kina teatry, opery, balet (50% miejsc na widowni), a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Obowiązywać je będą określone wytyczne sanitarne.

O bieżącej służby zdrowia poinformował szef resortu Łukasz Szumowski. „Wiele łóżek i respiratorów jest wolnych (…) W tej chwili wiemy, że z dnia na dzień liczba chorych maleje. Zgonów również”.