42.rocznica wyboru Jana Pawła II

reklama

 42 lata temu, 16 października 1978 r., metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch i najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku.

 

 

 

 

 

16 października, w ósmym głosowaniu trwające od 14 października konklawe wybrało na papieża arcybiskupa i metropolitę Krakowa, 58-letniego kard. Karola Wojtyłę – 264 zwierzchnika Kościoła katolickiego. Po raz pierwszy od 455 lat wspólnocie katolickiej przewodził papież, który nie był Włochem.

Zgromadzeni na Palcu św. Piotra dziennikarze i wierni z balkonu Bazyliki św. Piotra usłyszeli pamiętne słowa: "Habemus papam!". Mało kto przypuszczał wtedy, że nowym papieżem został Polak .

Jan Paweł II nazwany został papieżem pielgrzymem, ponieważ odbył najwięcej pielgrzymek wśród dotychczasowych Papieży. Ogółem odwiedził 132 kraje. Najwięcej, bo aż 9 razy, pielgrzymował do Polski.  27 lipca 2005 r. Sejm w szczególny sposób uhonorował dzień wyboru metropolity krakowskiego na 264. biskupa Rzymu, uchwalając ustawę o ustanowieniu 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II. W dokumencie tym Izba uznała papieża za „największy autorytet XX wieku, człowieka, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości”.

 

Źródło: http://jodlowa.eu/index.php/100-2aktualnosci/3015-42-rocznica-wyboru-jana-pawla-ii