40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie.

Wydarzenia dramatyczne przeplatały się z tymi dającymi nadzieję. Data pacyfikacji Kopalni Wujek w pamięci Polaków to jeden z najczarniejszych dni w historii. Rok 1981 to jednak także pozytywne zjawiska, fenomen Solidarności i kamienie milowe osiągnięte na drodze do wolności.

Dla upamiętnienia wydarzeń roku 1981 Biuro Programu „Niepodległa” wspiera zainicjowaną przez Instytut Pamięci Narodowej akcję „Zapal Światło Wolności”. Aby dołączyć do niej wystarczy zapalić symboliczną świecę 13 grudnia 2021 o godz. 19:30. Można tego dokonać:

zapalając świecę w oknie swojego domu;
wirtualnie, na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl;
wyświetlając na fasadzie budynku (LOGO AKCJI lub hologram).

Kampania nawiązuje do gestu, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Organizatorzy mają nadzieję, że światełko pojawi się w oknach domów, urzędów, szkół i innych instytucji. W akcję włączą się najwyższe władze państwowe podczas uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Będzie ona transmitowana w TVP1 o godzinie 19:30. W akcję „Zapal światło wolności” włączą się m.in. Kancelaria Prezydenta RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Urzędy Wojewódzkie oraz media lokalne i ogólnopolskie.

 Aby przybliżyć historię stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej przygotował ponad 140 wydarzeń w całej Polsce. Wystawy, koncerty, debaty, konferencje naukowe, konkursy, gry miejskie, seminaria, rekonstrukcje historyczne, projekcje filmów i promocje książek będą przypominać o wydarzeniach lat 1981-1983. Razem upamiętnijmy ofiary stanu wojennego.

Więcej na: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/obchody-40-rocznicy-wprowadzenia-stanu-wojennego/

Źródło: niepodlegla.gov.p

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/40-rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego-2464.html