15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

reklama

Czwartek, 02 Kwiecień 2020

15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37, zmarł Papież – Polak, św. Jan Paweł II.

Dębiczanie, każdego roku spotykają się na wieczornym czuwaniu przy Pomniku Jana Pawła II na Placu Solidarności. Ze względu na stan epidemii, w tym roku spotkanie nie dojdzie do skutku. Miasto zrezygnowało także z organizacji majowego koncertu „Dębica w hołdzie Janowi Pawłowi II”, z okazji setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka. Podczas wydarzenia, które planowano na 17 maja, miał wystąpić m.in. zespół Nie ma Go tu, Promyki Dobra z Nowego Sącza oraz dębicka Grupa SAFO. Jeśli możliwości pozwolą, być może jesienią uda się zorganizować wydarzenia upamiętniające postać św. Jana Pawła II – deklarują władze Dębicy.

Kard. Karol Wojtyła, 30 lipca 1972 r., uczestniczył w Dębicy w uroczystości 100-lecia śmierci Edmunda Bojanowskiego. Kardynał wygłosił kazanie, poświęcił tablicę pamiątkową ku czci E. Bojanowskiego oraz otworzył wystawę poświęconą jego życiu oraz działalności Sióstr Służebniczek Dębickich.

W homilii kard. Wojtyła mówił o potrzebie modlitwy o wyniesienie na ołtarze E. Bojanowskiego, którego osobiście beatyfikował w Warszawie, 27 lat później, już jako Jan Paweł II.

„Prosimy Pana Jezusa i Jego Niepokalanej Matki, ażeby ta wspaniała postać była dla nas wszystkich natchnieniem. Natchnieniem żywym i coraz bardziej żywym. Natchnieniem do szukania Królestwa Bożego w naszej epoce, w naszym stuleciu, w naszych warunkach. Żeby była natchnieniem dla Was Siostry Służebniczki, dla tej parafii i dla miasta Dębicy” – mówił o Edmundzie Bojanowskim, Karol Wojtyła do uczestników Mszy św. w kościele klasztornym.

Hasłem tegorocznych obchodów rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II, są słowa papieża wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku: ,,Musicie być mocni mocą miłości”. Słowa te, nabierają wyjątkowego znaczenia szczególnie w obecnej sytuacji w Polsce i na świecie.

Archiwum newsów

Źródło: http://debica.pl/aktualnosci/2020/04/15-rocznica-smierci-sw-jana-pawla-ii